Ápolás és betegellátás [szülésznő]

A képzés célja ápoló és betegellátó szakemberek képzése, akik az egyén, a család, a közösség és a társadalom egészségvédelméről és az egészség helyreállításáról, valamint az egészségügyi és szociális ellátásról szerzett ismereteik alapján képesek az egészségügyi és szociális ellátás szintjén a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs munkában önálló felelősséggel részt venni. Képességeiket azon országban, intézményben alkalmazhatják a gyakorlatban is, ahol az alkalmazandó jogszabályok, irányelvek, protokollok ezt lehetővé teszik. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.

Képzési szint
alapképzés
Képzési idő
8 félév
Ponthatár (2023)
280 pont
Érettségi szintje
Közép
Tanulmányi pontok számításához szükséges információk
Tanulmányi pontok számításához szükséges 5. tantárgy
Bármely tantárgy
Tanulmányi pontok számításához szükséges 5. érettségi tárgy
Idegen nyelv - 2. vagy 3. nyelv
Földrajz
Informatikai ismeretek
Vegyipari ismeretek
Vegyész ismeretek
Vegyipar ismeretek
Érettségi pontok számításához szükséges információk
Érettségi pont 1
Latin nyelv
Francia nyelv
Angol nyelv
Intézményi pontok számításához szükséges információk
Jogcím Szintek/skálázás Pontszám Igazolás módja (dokumentum típusa)
Egészségügyben vagy a szociális területen végzett legalább 20 órás önkéntes munka 30 igazolás az önkéntes munkáról
Legalább 45%-os teljesítmény esetén. 80 érettségi bizonyítvány vagy tanúsítvány másolata
Fogyatékosság 40 A jelentkező fogyatékossága, sajátos nevelési igénye részletes, megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága vagy az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által elkészített szakértői véleménnyel vagy a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható.
Hátrányos helyzet 40 A jegyző vagy az illetékes gyámhatóság igazolása, illetve határozata.
gyermekgondozás 40 A támogatást folyósító szerv által kiállított igazolás vagy határozat; ápolási díj esetén a támogatást megállapító szerv által kiállított hatósági bizonyítvány; fizetés nélküli szabadság esetén a jogcímet megállapító határozat benyújtása mellett a munkáltató által kiadott igazolás; rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél hivatásos állományban lévők esetében a távolléti díjat megállapító munkáltatói határozat benyújtása mellett a munkáltató által kiadott igazolás; hivatásos és szerződéses állományú katonaként szülési szabadságon vagy illetmény nélküli szabadságon tartózkodik és ezen időszakban kiállított munkáltatói határozat benyújtása mellett a munkáltató által kiadott igazolás.
50 felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél
egészségügyi vagy szociális területen szerzett legalább hat hónap időtartamú munkatapasztalat 70 A munkáltató igazolása a munkaköri leírás mellékelésével és NAV **M30 nyomtatvány (A munkáltató, kifizető összesített igazolása a ****. évi személyi jövedelemadó bevallásához)
B2 komplex államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű nyelvtudás. Ha a jelentkező ugyanazon idegen nyelvből egyidejűleg nyelvvizsga és emelt szintű érettségi vizsga alapján is jogosult lenne intézményi pontra, akkor az intézményi pontokat csak egyszer, a számára kedvezőbb pontszámot biztosító jogcímen kapja meg. 50 Államilag elismert nyelvvizsgabizonyítvány, vagy azzal egyenértékű okirat másolata. Egy nyelvből csak egy nyelvvizsgáért adható többletpont.
C1 komplex államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű nyelvtudás 80 Államilag elismert nyelvvizsgabizonyítvány, vagy azzal egyenértékű okirat másolata. Egy nyelvből csak egy nyelvvizsgáért adható többletpont.
A jelentkezés során választott képzési területhez illeszkedő szakképesítés:
2020. január 1-jét megelőzően közzétett Országos Képzési jegyzék szerint 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítés
50 Magyarországon szerzett OKJ-bizonyítvány és az első ízben 2021 májusában kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél és ugyanezen időponttól kezdődően szakgimnáziumban kiállított képesítő bizonyítvány.
A jelentkezés során választott képzési területhez illeszkedő szakképesítés:
középfokú szakképesítést tanúsító oklevélben szereplő szakmai vizsga
szakgimnáziumban oktatható szakképesítés szerinti
technikusi szakképesítés
Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján (TUDOK) döntőben részvétel vagy ott elért eredmény (nagydíjas, első díjas) 30 a versenyt szervező által kiállított igazolás vagy oklevél másolata
Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért eredmény.
(Ha a versenyeredményt azon tárgyak valamelyikéből érte el, amely az adott szakon érettségi pontot adó érettségi vizsgatárgyként szerepel.)
1-3. helyezés
100 a versenyt szervező által kiállított igazolás vagy oklevél másolata
Nemzetközi Tudományos Diákolimpián elért eredmény. (Ha a jelentkező a versenyeredményt azon tárgyak valamelyikéből érte el, amely az adott szakon érettségi pontot adó érettségi vizsgatárgyként szerepel.)
egyéni 1-3. helyezés
100 a versenyt szervező által kiállított igazolás vagy oklevél másolata
Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen elért eredmény: a versenyen elért eredmény alapján a szakmai vizsga egésze (minden része) alól kapott felmentés esetén (szakirányú továbbtanulás esetén) 30 a versenyt szervező által kiállított igazolás vagy oklevél másolata
Tudományos és Diákköri Tanács vagy az Országos Tudományos és Diákköri Tanács által szervezett versenyen elért 1-3. helyezés vagy különdíj 80 a versenyt szervező által igazolás vagy oklevél másolata, ha a verseny időpontjában tanulói jogviszonyban állt a jelentkező